Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Ūkis, kuriame gyvena laimingi žirgai ir talkina savanoriai

2023/05/14


Lietuvoje jau yra ūkių, kurie ne tik išsiverčia be samdomų darbuotojų, bet ir pritraukia savanorius. Modernią ūkininkavimo koncepciją sėkmingai puoselėja, atvirumu žavi Liepos Miklovės žirgynas „Molėtų žirgai“.

Žirgams kuria laimingą gyvenimą

Liepa Miklovė apie žirgus, jų elgseną, skirtingus charakterius bei poreikius pasakoja įdomiai ir su užsidegimu. Klausytojai tiesiog užsikrečia noru geriau pažinti šiuos gyvūnus. Atsiranda naujų klausimų ir norisi, kad įtraukus pokalbis tęstųsi ilgiau. Teigiamų emocijų pliūpsnį suteikia bendravimu su arkliais, asmenukių darymas... O tie, kuriems pažintis su šiais gyvūnais ne pirmoji, į žirgyną atvyksta ilgesniam laikui – maudynėms su žirgais bei žygiams, kurie gali trukti ir dvi dienas.

Šiame ūkyje labai svarbi gyvūnų gerovė – buvimo laisvėje, kitų poreikių tenkinimas. Arkliai grupuojami atsižvelgiant į jų psichologinį suderinamumą, sveikatos ypatumus, genetiką.

Antai kai kurių individų per mažas svoris. Jie laikomi atskirai – dėl šėrimo ypatumų.

Kai kurie gyvūnai netoleruoja šieno dulkių – serga šienlige. Taigi jiems šienas netinkamas pašaras, nuo jo tokie arkliai ima kosėti, jiems atsiranda dusulys. Žiemojimo laikotarpiu tokius gyvūnus tenka šerti šienainiu, o dabar jie, žinoma, jau mėgaujasi šviežia žole.

Molėtų žirgai
Šienas įprastas pašaras, tačiau pasitaiko arklių, jautrių jo dulkėms.

Žirgynas nedidelis. Šiuo metu jame 14 „gyventojų“, iš jų nuosavų penketas. Ūkininkė praveria seno ūkinio pastato duris – šiuo metu čia vyksta remonto, rekonstrukcijos darbai. Juos užbaigus, laikomų gyvūnų skaičius bus šiek tiek didesnis.

Molėtų žirgai
Dvaro laikus Inketrių kaime primenantis ūkinis pastatas.
Molėtų žirgai
Vyksta statybos ir remonto darbai.

„Molėtų žirgai“ yra tarsi žirgų viešbutis ar pensionas. Čia laikomi bei prižiūrimi arkliai, kurių savininkai neturi tam reikalingų sąlygų, dažnai – ir laiko. O šiame žirgyne gyvūnai jaučiasi laimingi, turi daug erdvės ir galimybę bendrauti.  

Geriausia mokytoja – Ami

Mažosios bendrijos statusą turintys „Molėtų žirgai“, kaip sako pavadinimas, yra Molėtų rajone, Luokesos sen. Inketrių kaime. Tame pačiame kaime kaimynystėje yra Liepos tėvelių Pusvaškių ekologinis galvijininkystės ūkis. Žirgininkė džiaugiasi: kai greta tokia parama, nuosavos veiklos startas jai daug lengvesnis.

Liepa žirgais susižavėjo vaikystėje, paauglystėje. Tėvų ūkyje šie gyvūnai nebuvo laikomi. Matydami, kad dukters aistra neblėsta, tėvai nupirko kumelę Ami. Tuomet Liepa buvo penkiolikametė.

Ami tapo gera draugė. Ji ir šiandien L. Miklovės žirgyno žvaigždė. Žirgininkė sėmėsi žinių iš jojimo trenerės, mokėsi profesinėje mokykloje, baigė veterinarinės medicinos studijas. Tačiau nedvejodama tvirtina, jog Ami yra didžiausia jos mokytoja.

Paklausta apie kumelės amžių moteris pastebi, kad gyvūno sveikata ir gyvenimo trukmė labai priklauso nuo laikymo sąlygų. Amei dabar 12 metų, tačiau jos būklė vis dar yra puiki, tuo tarpu kai kitą tokio amžiaus arklį gali varginti senatviniai negalavimai.

Molėtų žirgai
Kumelė Ami demonstruoja savo sugebėjimus – atlieka masažą.

Savanorė Emilija

Lankydamasi žirgyne sutikau talkininkę lenkaitę Emiliją. Paaaiškėjo, kad ji savanorė, atvykusi iš Lenkijos.

Mergina ūkyje praleido dvi savaites. Dažniausiai tokiam laikui ir yra sutariama savanoriauti.

Emilija su šeimininkais, daug keliaujančia sutuoktinių pora, bendravo anglų kalba ir čia jautėsi puikiai. Ji padėjo prižiūrėti arklius bei elektrinius aptvarus, atliko smulkius pavedimus. O laisvalaikiu jodinėjo ir įdomiai leido laiką.

Išvykusi mergina taip apibūdino savo patirtį savanoriaujant pas Liepą ir Joną Miklovius: „Liepa, Jonas ir jų žavūs gyvūnai nuo pirmos dienos privertė mane pasijusti kaip namuose. Jei mylite gamtą, gyvūnus, ypač arklius, tai puiki vieta. Čia galite pailsėti toli nuo triukšmingų miestų, tarp ežerų ir miškų. Gyvūnai yra mieli, o jodinėjimas gražiais takeliais yra stebuklingas. Liepa ir Jonas turi daug istorijų ir patirčių, kuriomis dalijasi su jumis. Iš jų galite išmokti daug dalykų, o taip pat smagiai praleisti laiką“.

Molėtų žirgai
Savanorė Emilija.

Mato savanorystės prasmę

Liepa sako, jog ir pati turinti šiek tiek savanorystės patirties, ypač kelionėse. Lietuvoje, jos žodžiais, „pusiau savanorystės pagrindais“ bendradarbiavo su Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA).

Anot pašnekovės, per metus „Molėtų žirguose“ patirties pasikeisdami semiasi apie 20 savanorių, dabar – jau ne vien šiltuoju metų laiku. Tai žmonės su labai skirtinga patirtimi, iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Lietuviai savanoriai į „Molėtų žirgus“ paprastai atvyksta per pažįstamus, pažįstamų pažįstamus. Kartais – ir per tarptautinę savanorių platformą.

Tokių platformų yra ne viena. Mikloviai pasirinko „Workaway“, ir turi puikius reitingus. Tai patvirtinta savanorių atsiliepimai apie savo patirtis ūkyje. Beje, šioje savanorių platformoje iš Lietuvos galima rasti iš viso 44 pasiūlymus, daugiausia iš kaimo. Vartant šiuos pasiūlymus krinta į akis, kad iš Molėtų rajono jų yra daugiau nei iš kitų rajonų.

Mikloviai mato savanorystės, kultūrinių mainų, mokymosi prasmę. Liepa tvirtina, kad savanorystės nauda yra abipusė. Priimdami savanorius ir jie patys jaučiasi tarsi keliaudami.

Tuo pat metu Liepa neslepia, jog su savanoriais turėjo įvairios patirties. Pasitaiko žmonių, kurie nori tik bendrauti, negali ilgesnį laiką pabūti vieni. Tačiau būna ir tokių, kurie stebina savo žiniomis ir darbo įgūdžiais, palieka geriausią įspūdį bei naudingą savo buvimo pėdsaką.

Apibendrindama L. Mikovė pastebi, jog savanorių vadyba reikia užsiimti ir aiškiai išdėlioti, ką žmogus ras atvykęs į ūkį ir ko iš jo tikimasi: susitarimas turi būti labai aiškus abiem pusėms.

Liepa Miklovė
Liepa Miklovė.

Dalyvaus Atvirose dienose

„Molėtų žirgai“ šiemet dalyvauja LKTA su partneriais rengiamoje akcijoje „Atviros dienos kaime“, kartu su 100 kitų sodybų ir ūkių. L. Miklovei tai bus nauja patirtis, tuo tarpu kai nemažai kitų dalyvių šiame naujus lankytojus ar vartotojus pritraukiančiame renginyje dalyvaus jau septintąjį kartą.

Artėjant akcijai, kuri prasidės jau ateinantį penktadienį ir truks visą savaitgalį, susidomėję žmonės jau registruojasi lankytis ūkiuose, sodybose, kituose objektuose. Pirmųjų telefono skambučių jau sulaukė ir L. Miklovė.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...
2023/12/08

Kas leidžiama ir kas draudžiama pelkių, šaltinynų, natūralių pievų ir ganyklų teritorijose

Šių metų rugsėjo pabaigoje Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pradėjo tvirtinti pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (SŽNS), žemėlapius. Patvirtinus ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Iš automobilio sumedžiojo šerną – praras automobilį ir teisę medžioti

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė neteisėtos medžioklės atvejį Kretingos rajone, kai asmuo sumedžiojo šerną iš automobilio. Už neteisėtai sumedžiotą ir dorotą šerną dviem medžiotojams gresia ne tik didelė...