Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Ant Velykų stalo kiaušinių šiemet gali būti mažiau

2023/04/08


Vilnius, balandžio 8 d. (BNS). Per Velykas gyventojai kiaušinių perka daugiau nei įprastai, todėl tam prekybininkai ruošiasi iš anksto, pavyzdžiui, kai kurie, paprastai nesiūlantys kiaušinių baltu lukštu, prieš Velykas jų atsiveža. Visgi kai kurie ekspertai mano, kad dėl augančių kainų kiaušinių vartojimas šiemet gali būti kiek kuklesnis.

Parduotuvėse siūlomi balto lukšto ant kraiko laikomų, visų kategorijų rudo lukšto, taip pat ekologiškus vištų ir putpelių kiaušiniai, kurių kainos – gerokai didesnės nei pernai ir siekia nuo 1,35 iki 3,99 euro. Šiemet, kitaip nei pernai, vėl į Lietuvą tiekiami pigesni kiaušiniai iš Ukrainos.

Augančios kainos gali paveikti pardavimus

Prekybininkai skaičiuoja, kad artėjant Velykoms kiaušinių pardavimai šokteli kelis kartus, o populiariausi – balto lukšto kiaušiniai. Visgi kai kurie ekspertai sako, kad dėl išaugusių kainų šiemet per Velykas kiaušinių vartojimas gali būti kuklesnis nei įprastai.

„Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva BNS sakė, kad pasitinkant Velykas labiausiai auga balto lukšto vištų ir putpelių kiaušinių pardavimai – ši tendencija vyrauja jau keletą metų. „Lidl“ parduotuvėse įprastai būna tik rudo lukšto kiaušiniai, tačiau prieš Velykas atsivežama ir baltų kiaušinių, kurie būna populiaresni.

„Žmonės juos labiau renkasi marginimui“, – BNS sakė „Lidl Lietuvos“ atstovė Lina Skersytė.

„Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sakė, kad per Velykas, palyginti su eilinėmis dienomis ar žiemos šventėmis, kiaušinių pardavimai šokteli kelis kartus. „Rimi“ atstovė teigė, kad pardavimai auga 2-3 kartus, tuo metu „Norfos“ tinklas skaičiuoja 10 kartų augančius pardavimus.

Pasak V. Budrienės, pirkėjams balto lukšto kiaušinių norėtų pasiūlyti ir daugiau, bet stringa tiekimas.

„Plėstumėme jų distribuciją per daugiau parduotuvių, tačiau susiduriame vėl su ta pačia problema – tokių kiaušinių augintojų itin mažai, dėl jų kovoja daug pardavėjų, nėra garantijos, kad bus užtikrintas stabilus tiekimas“, – aiškino ji.

Kainas stebinčio portalo „Pricer“ maisto krypties vadovas Petro Čepkauskas sako, kad šiemet kiaušiniai kainuoja apie 60 proc. brangiau negu pernai, kai vidutiniškai jie kainavo 1-1,10 euro, o dabar – apie 1,8 euro. Už balto lukšto kiaušinius dabar parduotuvėse prašoma 1,35-1,39 euro, o pernai – 79-89 centų.

Portalas produktukainos.lt rodo, kad narvuose laikomų L dydžio 10 vištų kiaušinių didžiuosiuose prekybos tinkluose pernai kovo 21-27 dienomis vidutiniškai kainavo 1,59 euro arba 58,4 proc. pigiau negu šiemet tuo pačiu metu, kai jų kaina siekia iki 2,52 euro, o M dydžio brango 46,2 proc. – nuo 1,32 euro pernai iki 1,93 euro šio kovo pabaigoje.

„Norfos“ atstovas Darius Ryliškis prognozuoja, kad šiemet pardavimai išliks pernykščio lygio. Tuo tarpu P. Čepkauskas neatmeta galimybės, kad kiaušinių šiemet per Velykų laikotarpį gali būti parduodama mažiau negu pernai. Anot jo, tą gali lemti išaugusi kiaušinių kaina, be to, pernai jų daugiau žmonės įsigijo, nes buvo pirmieji atsivėrimo po pandemijos metai, gyventojai būrėsi švęsti, išlaidavo.

„Šiemet, be kita ko, per mokinių atostogas daug žmonių per Velykas išvyks atostogauti ir Lietuvoje nešvęs. Pernai viešasis maitinimas dar buvo sustingęs, o šiemet atsigavo, siūlo viską, ką reikia padėti ant Velykų stalo, todėl dalis žmonių į parduotuves neis ir patys namuose nieko negamins“, – teigė P. Čepkauskas.

Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka taip pat mano, kad dėl išaugusių kainų šiemet net ir per Velykas kiaušinių ir paukštienos vartojimas prognozuojamas kuklesnis nei įprasta.

Visgi „Iki“ atstovė sako, kad ir brangstant kiaušiniams, jų neperkama mažiau. Pasak jos, per metus kiaušinių pardavimai „Iki“ tinkle augo 3,2 proc., o tai, anot jos, gali lemti ir „instagraminių pusryčių“ mados: „Kiaušiniai yra skaniai pateikiami, siūlomi įvairiausi receptai su jais“.

Grįžo kiaušiniai iš Ukrainos

Praėjusiais metais dėl karo Ukrainoje buvo sutrikęs kiaušinių tiekimas iš šios šalies, tačiau šiemet į kai kuriuos tinklus jie grįžo.

Pasak V. Budrienės, Ukraina prieš karą buvo viena didžiausių kiaušinių tiekėjų. Dabar jų kiekis apmažėjęs, tačiau „Iki“ Velykoms atsivežė baltų kiaušinių iš centrinės Ukrainos. Iš šios šalies kiaušinius žadama vežtis ir po Velykų.

„Dėl prasidėjusio Rusijos karo Ukrainoje buvo apskritai kiaušinių tiekimas. Jis tik dabar atsistato “, – sakė V. Budrienė.

„Lidl“ ukrainietiškų kiaušinių nuolat nesiūlo, tačiau sako, kad kartais jų parduoda specialių pasiūlymų metu.

„Šiuo metu asortimente turime baltų ukrainietiškų kiaušinių, jų kaina už dešimties vienetų dėžutę – 1,39 euro“, – nurodė įmonės atstovė.

Tuo metu „Rimi“ atstovė teigė, kad nors Ukrainos ūkiai gali pasiūlyti kiaušinių patraukliomis kainomis, tačiau Ukrainai nesant Europos Sąjungos šalimi, jos gamintojai negalėjo gauti reikiamų sertifikatų, todėl reikalingas papildomas auditas.

„Tačiau ateityje, įvykdę reikiamus auditus, greičiausiai galėsime pasiūlyti produkcijos ir iš šios šalies. Didžioji dauguma „Rimi“ siūlomų kiaušinių yra lietuviški“, – nurodė „Rimi“.

Lietuvoje veikia 62 įmonės, auginančios vištas kiaušiniams. Dauguma smulkios ir vidutinės, didžiausioje, „Vilniaus paukštyne“, dirba 1237 darbuotojai, „Kaišiadorių paukštyne“ – keturiskart mažiau, „Vievio paukščiuose“ – dešimt.

 

 

Sniegė BALČIŪNAITĖ/BNS

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...